Results

Saturday, 15th April 2017

Seavington
at Littlewindsor, Dorset

14:00 Hunt Members

3m 12st (3 runners)

Full result
1 Rusty Nail (IRE) 9/4 B. Godfrey
2 Minim Mouse (GB) 4/6F J. Newman
3 Driftwood Pride (IRE) 5/2 G. Hiscock
Time 6mins 47.6s
Distances 1, 1½
Winning Trainer Sally Godfrey
Winning Owner Mr B. Godfrey

14:35 Open Maiden 45&6yo

2m4f 12st (3 runners)

Full result
1 My Dance (GB) 11/10 W. Biddick
2 Darcy Ward (FR) 4/5F M. McIntyre
3 Bob On (GB) 7/2 R. Withey
Time 5mins 39.2s
Distances 4, 7
Winning Trainer Ed Walker
Winning Owner Mr R. Kelvin-Hughes

15:10 Open Maiden

3m 12st (6 runners)

Full result
1 Journey Juice (GB) 6/4 J. Newman
2 Karigale (GB) 12/1 Miss A. Goschen
3 Princess Annabelle (GB) 7/1 M. McIntyre
Time 6mins 44.9s
Distances 3, 12
Winning Trainer Ed Walker
Winning Owner The Otter Club (Mr E. Walker)

15:45 Mens Open

3m 12st (4 runners)

Full result
1 Dan McGrue (IRE) 4/6F W. Biddick
2 Kernel Victor (GB) 6/4 J. Newman
3 Ballydub (IRE) 9/2 B. Godfrey
Time 6mins 31.3s
Distances 12, 2
Winning Trainer Jack Barber
Winning Owner Mr P. Barber, Mr D. Martin & Mr D. Bennett

16:20 Ladies Open

3m 11st (6 runners)

Full result
1 Aikideau (FR) 1/3F Miss B. Frost
2 Sobre Tresor (FR) 3/1 Miss N. Parker
3 Otis Tarda (IRE) 10/1 Miss S. Berry
Time 6mins 36.0s
Distances 8, 4
Winning Trainer Jack Barber
Winning Owner Mrs S. Barber, Mrs S. Longman, Ms F. Gaskell & Mrs P. James

16:55 Restricted

2m4f 12st (3 runners)

Full result
1 Genermouse (GB) 5/2 J. Newman
2 Clenagh Castle (IRE) 2/5F W. Biddick
3 Mirs Choice (IRE) 9/2 G. Bingham
Time 5mins 37.3s
Distances nk, 30
Winning Trainer Chloe Newman
Winning Owner Mr M. H. Dare

17:30 Dodson & Horrell PPORA Club Members (Nov Rdrs)

3m 12st (4 runners)

Full result
1 Miss Gotaway (GB) 4/7F Miss Abbie Hughes
2 Dunn's River (FR) 6/4 C. Barber
3 Dale Street (IRE) 10/1 Miss E. Greenslade
Time 6mins 45.6s
Distances 30, 20
Winning Trainer Ed Walker
Winning Owner Mrs A. E. Goodwin

Distances and Going supplied by M.Harris.