Results

Sunday, 2nd December 2018

Border
at Hexham, Northumberland

Going: Soft

12:30 NPPA Conditions

3m 12st (6 runners)

Full result
1 Pieceoftheaction (IRE) 4/6F J. M. Andrews
2 Lough Derg Island (IRE) 4/1 A. Chadwick
3 Relax (FR) 10/1 W. Ramsay
Time 7mins 14.0s
Distances 10, 1½
Winning Trainer Susan Grant
Winning Owner Mr G. F. White

13:00 Restricted

3m 12st5lbs (9 runners)

Full result Watch replay
1 Worcester Pearmain (GB) 3/1 N. Orpwood
2 Hardrock Davis (FR) 2/1 J. Dawson
3 Hoping He's Kean (FR) 6/1 J.P. Stewart
Time 7mins 14.0s
Distances ¾, 2fncs
Winning Trainer Tony Dobbin
Winning Owner Mr & Mrs Duncan Davidson

13:30 Ladies Open

3m 11st (7 runners)

Full result
1 Irish Anthem (IRE) 2/1 Miss I. Robinson
2 Iron Chancellor (IRE) 3/1 Miss J. I. Bedi
3 Nicki's Nipper (GB) 7/2 Miss A. Waugh
Time 7mins 04.0s
Distances 21, 25
Winning Trainer Joseph O'Shea
Winning Owner Mr & Mrs S. Roach

14:00 Mens Open

3m 12st5lbs (7 runners)

Full result Watch replay
1 Shantou Magic (IRE) 2/1J W. Ramsay
2 Black River (FR) 5/2 W. Easterby
3 Wayupinthesky (IRE) 2/1J Joe Wright
Time 7mins 25.0s
Distances 5, 4
Winning Trainer W. B. Ramsay
Winning Owner Mr Will Ramsay

14:30 Conditions

2m4f 12st (13 runners)

Full result Watch replay
1 Ted Veale (IRE) 2/1J C. Alexander
2 U Name It (IRE) 6/1 Miss S. Lawton
3 Sea Beat (GB) 5/2 Miss C. Crane
Time 5mins 38.0s
Distances 2¼, 2¼
Winning Trainer Nick Alexander
Winning Owner The Alexander Family (Mr N. Alexander)

15:00 Open Maiden

3m 12st5lbs (14 runners)

Full result Watch replay
1 Uptown Harry (IRE) 2/1 T. Strawson
2 Enry Iggins (GB) 6/4F Joe Wright
3 Major Minus (GB) 7/1 W. Easterby
Time 7mins 34.0s
Distances 1¾, 8
Winning Trainer Chris Pimlott
Winning Owner Mr M. J. Pimlott

Distances and Going supplied by M.Harris.

Sunday, 2nd December 2018

Cambridge University United Hunts Club
at Cottenham, Cambridgeshire

Going: Good to Firm

12:00 Conditions

2m4f 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 Karinga Dancer (GB) 5/2 Miss Laura Thomas
2 Torran Na Dtonn (IRE) 4/1 R. Collinson
3 Gallox Bridge (GB) 5/2 J. Martin
Time 4mins 30.8s
Distances 12, s.h
Winning Trainer Laura Thomas
Winning Owner Miss L. Thomas

12:35 Mens Open

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Now Ben (IRE) 6/4 Alex Edwards
2 Just Cause (IRE) 11/10F Jack Andrews
3 Mr Mix (FR) 4/1 Stuart Robinson
Time 5mins 58.7s
Distances 1¾, 12
Winning Trainer Philip Rowley
Winning Owner The Dealers Partnership (Mr P. Rowley)

13:10 Ladies Open

3m 11st (4 runners)

Full result Watch replay
1 Sharp Suit (IRE) 3/1 Miss G. Andrews
2 Net d'Ecosse (FR) 1/2F Miss T. Worsley
Time 5mins 59.1s
Distances 8
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner Mr I. R. Mann

13:45 Restricted

3m 12st (3 runners)

Full result Watch replay
1 Urban Storm (IRE) 4/1 J. Lovegrove-Fielden
2 Fox Valley (IRE) 1/2F Miss G. Andrews
3 Full Batten (IRE) 7/4 Jack Andrews
Time 6mins 18.5s
Distances 15, 1½
Winning Trainer Russell Teague
Winning Owner Mrs A. Stevens

14:20 Open Maiden

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Black Jewel (IRE) 4/1 G. Hopkinson
2 Latenightpass (GB) 5/4F Miss G. Andrews
3 Sandygate (IRE) 6/1 Miss K. Gowing
Time 6mins 09.0s
Distances hd, 25
Winning Trainer Francesca Nimmo
Winning Owner Mr Gordon Hopkinson

14:55 Open Maiden 45&6yo

2m4f 12st (4 runners)

Full result Watch replay
1 Captiva Island (IRE) 2/5F Jack Andrews
2 Hot To Trot (GB) 4/1 Miss G. Andrews
3 Linkenholt (IRE) 4/1 B. Moorcroft
Time 4mins 39.8s
Distances 10, 7
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner Mr Ian Cobbold & Mr Alan Hill

Distances and Going supplied by M.Harris.

Sunday, 2nd December 2018

Hursley Hambledon
at Larkhill, Wiltshire

Going: Good

11:30 Open Maiden 45&6yo

2m4f 12st (13 runners)

Full result Watch replay
1 Drakes Well (IRE) 6/1 S. Lee
2 Bridge of Cally (IRE) 6/1 D. Edwards
3 Artson (IRE) 8/1 G. Hiscock
Time 5mins 21.7s
Distances 25, 5
Winning Trainer Fred Hutsby
Winning Owner Mr Stephen Corbett

12:05 Ladies Open

3m 11st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Southfield Theatre (IRE) 3/1 Miss L. Bradstock
2 Tb Broke Her (IRE) 9/4F Miss H. Lewis
3 Midnight King (GB) 9/2 Mrs C. Hardwick
Time 6mins 16.0s
Distances 2, 12
Winning Trainer Sara Bradstock
Winning Owner Mrs Angela Yeoman

12:40 Mens Open

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Tom Barton (GB) 7/1 L. Harrison
2 Apple's Queen (FR) 9/4F B. Carver
3 Sarazen Bridge (GB) 4/1 N. Phillips
Time 6mins 20.0s
Distances 2¼, ½
Winning Trainer Sally Alner
Winning Owner The Four Dames Partnership (Mrs P. Tory)

13:15 Restricted

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Drumlynn (IRE) 4/5F D. Edwards
2 Rakasba (GB) 16/1 M. Fielding
3 Sleepy Sunday (GB) 10/1 J. Jeavons
Time 6mins 24.7s
Distances 30, runin
Winning Trainer Luke Harvey
Winning Owner Mr Luke Harvey

13:50 Club Members Conditions

3m 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 Blackwater Bramble (IRE) 5/2F J. Smith-Maxwell
2 Pointview Gale (IRE) 8/1 J. Newman
3 Ballycahane (IRE) 20/1 Milo Herbert
Time 6mins 14.2s
Distances 20, 7
Winning Trainer Alexandra Dunn
Winning Owner K R and R J Smith-Maxwell

14:25 Open Maiden

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 Danilo d'Airy (FR) 10/1 Z. Baker
2 Airlander (GB) evensF Tommie O'Brien
3 Hello Jazz (GB) 20/1 R. Withey
Time 6mins 22.6s
Distances 4, 30
Winning Trainer John Benfield
Winning Owner Mr John Benfield

Distances and Going supplied by M.Harris.